دانلود آهنگ جدید
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
     
پاسخ سردار باقرزاده به شبهات وارده در مورد پیکر مطهر شهید برونسی

سردار سیدمحمد باقرزاده، رئیس کمیته مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح ظهر روز گذشته (یک‏شنبه) از کشف پیکر مطهر شهید «عبدالحسین برونسی» پس از ۲۷ سال در شرق دجله خبر داد. انتشار این خبر مسرت‌بخش با واکنش‌هایی همراه بود. برخی همرزمان آن شهید بزرگوار در صحت پیکر کشف‌شده تشکیک کردند و «مهدی برونسی» فرزند شهید برونسی نیز اظهار نظر قطعی در این باره را منوط به مشاهده پیکر و انجام بررسی‌های بیشتر از سوی خانواده و همرزمان دانست.


از همین رو و برای روشن‌شدن موضوع با سردار باقر‌زاده گفت‌وگو کردیم که وی اظهار داشت: در این گونه موارد توقع و حتی انتظار شخصی می‌رود که اعلان خبر بازگشت این شهید عزیز بعد از ۲۷ سال، موجب مسرت و خوشحالی خانواده شود، اما متأسفانه در زمان انتقال این خبر به خانواده محترم شهید برونسی با فضایی مواجه شدیم که از جانب نویسنده محترمی که پیش از این درباره شهید برونسی کتابی نوشته، به وجود آمده بود.

* به کار افتادن دست‌های مرموز برای تقابل با نظریه رسمی نظام درباره کشف پیکر شهید برونسی

وی ادامه داد: در واقع مسئله اصلی، تشکیک در صحت موضوع نیست، زیرا تشکیک معمولاً موقعی رخ می‌دهد که فرد چیزی را ببیند و تردید کند که این مسئله صحت دارد یا ندارد؛ لحظه‌ای که ما به دیدار خانواده‌ این شهید والامقام رفتیم، پیکری به همراه نداشتیم که از آنها بخواهیم در مورد آن پیکر نظر بدهند و در واقع یک هفته پیش از این که چنین خبری را رسانه‌ای کنیم، دست‌های مرموزی به کار افتاده بود تا برای تقابل با نظریه رسمی نظام، یک نوع جبهه‌گیری ایجاد کند که قابل تأمل است.
رئیس کمیته مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: به طور کلی برای تعیین تکلیف هزاران شهیدی که تاکنون پیدا کردیم، همه شهدا نحوه شناسایی مشخصی داشتند؛ در واقع مدارک شخصی، پلاک هویت، کارت شناسایی و لوازم دیگری که به صورت ویژه متعلق به آن شهید بوده و می‌توانست هویت فرد را دلالت کند، مورد مبنا بوده است و این نخستین باری است که کمیته مفقودین با مسئله تشکیک درمورد هویت شهید مواجه می‌شوند.

* پلاک هویت شهید برونسی، عامل یقین است

وی اظهار داشت: معمولاً از زمان جنگ، دایره‌ مدار کار شناسایی شهید تفحص شده، بر اساس فتوا و دستوراتی بود که از سوی نماینده ولی‌فقیه در سپاه مانند شهید محلاتی، مرحوم آقای فاکر و حضرت آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی مشخص کرده بودند و حتی از امام خمینی (ره) هم مباحثی داریم و این است که یا باید در مورد هویت فرد یقین کنیم یا اینکه اخبار بیّنه داشته باشیم و منظور از اخبار بینه یعنی گواهی دو نفر عادل.
سردار باقرزاده بیان کرد: در مسئله سردار شهید برونسی اخبار بینه و شاهد عادلی که بتواند با صراحت بگوید این پیکر متعلق به شهید برونسی است، نداریم اما عاملی که می‌تواند ما را به یقین برساند پلاک هویت شهید بوده که در اختیار ماست. بنابراین اگر کسی درباره هویت شهید تشکیک کند باید بگوییم هیچ یک از شهدا را نخواهیم توانست شناسایی کنیم یعنی تمام شهدا چه با پلاک و چه بی‌پلاک باید گمنام شوند که این اصولی و منطقی به نظر نمی‌رسد.
وی افزود: معمولاً در این گونه موارد، آخرین چیزی که ما را به یقین می‌رساند، پلاک است بلکه نخستین چیزی هم که ما را به یقین می‌رساند پلاک است؛ وقتی پلاک فرد، کاملاً در جسم شهید قرار گرفته و در سینه‌اش بوده است و سایر وسایل کمکی از جمله قرآن و جانماز شخصی که همراه شهید بوده، می‌تواند برای خانواده اطمینان‌آور باشد و اینها را خانواده محترم شهید هنوز ندیده که بتواند اظهارنظر کند.

* عامل ایجاد تشکیک، به خانواده شهید، ملت، نظام و گروه تفحص ظلم کرده است

رئیس کمیته مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: آن کسی که فضا را تیره و تار کرده، چهار ظلم کرده است؛ نخستین ظلم او به این خانواده شهید عزیزی است که بعد از ۲۷ سال پیکر عزیزش برگشته است و به جای اینکه موجبات تسلای خانواده ‌‌شود، موجب تشکیک در خانواده را فراهم کرد؛ ظلم دوم، ظلم به بچه‌های تفحص است که تلاش می‌کنند تا دل خانواده‌ای را شاد کنند و ظلم سوم، ظلم به شهید برونسی است؛ شهیدی که الان برای تشییع وی از سراسر ایران تماس می‌گیرند تا به مشهد بیایند و در مراسم تشییع این شهید شرکت کنند؛ ظلم چهارم، ظلم به نظام مقدس جمهوری اسلامی است؛ در واقع نظریه رسمی نظام در طول ۳۰ سال گذشته از این طریق و از این مجرا اعلام می‌شده و همیشه برای مردم اطمینان‌آور و التیام‌بخش بوده که امروز توسط یک نویسنده غیرمسئول زیر سؤال رفته است و ما قطعاً این را نخواهیم بخشید.

* تدفین پیکر به عنوان شهید گمنام در صورت عدم تأیید خانواده شهید برونسی

سردار باقر‌زاده اضافه کرد: بنابراین آینده کار هم مشخص است؛ پیکر شهید برونسی، طی ساعات آینده به مشهد منتقل می‌شود تا به رؤیت خانواده محترم شهید برسد؛ در صورتی که خانواده معظم شهید بپذیرند و یقین کنند که این پیکر متعلق به عزیز آنهاست، این شهید در مشهد و با شکوه تمام، تشییع شده و ضمن تحویل به خانواده شهید در هر جایی که آنها به مصلحت بدانند به خاک سپرده می‌شود و در غیر این صورت، ما هیچ برخورد تحمیلی نخواهیم کرد و این شهید به صورت گمنام در دانشگاه فردوسی مشهد به خاک سپرده خواهد شد.

* شبهه‌افکنی در بی‌سر بودن پیکر شهید برونسی بدون استدلال است

وی یادآور شد: این نویسنده‌ محترم شبهه‌ای درباره سر شهید مطرح کرده است؛ یکی از رزمندگان که با شهید برونسی بوده گفته است که سر شهید برونسی قطع نشده بود؛ ما نیز نگفتیم سر شهید قطع شده بود، بلکه سر شهید برونسی به همراه پیکرش نبوده است. اساساً وقتی جسم شهیدی تبدیل به استخوان و اسکلت می‌شود، سر به صورت طبیعی از آن مفصل مربوطه و نقطه بصل‌النخاع جدا می‌شود؛ طبیعی است که در شرایط جوّی و حتی وزش باد شدید، ممکن بوده که جمجمه شهید جدا شده و به نقطه دیگری منتقل شود و این موضوع کراراً دیده شده؛ لذا درباره اینکه سر شهید برونسی الان در کجا قرار گرفته اطلاع نداریم و پیکر را با لباس و تجهیزات و پلاک پیدا کردیم.

* برای شهیدی که پلاک دارد، الزامی بر انجام آزمایش DNA نیست

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در خصوص مطرح شدن آزمایش DNA از شهید برونسی، گفت: آزمایش DNA که در این موضوع مطرح شده، صحت ندارد؛ در واقع هیچ ضرورتی برای آزمایش DNA نبوده زیرا این آزمایش زمانی صورت می‌گیرد که از شهید پلاک نداشته باشیم و مسئله دوم اینکه در حال حاضر با آزمایش DNA، به نتیجه نمی‌رسیم؛ برای اینکه پدر و مادر شهید، از دنیا رفته‌اند؛ اگر پدر و مادر در قید حیات باشند هر کدام ۵۰ درصد نظریه را تأیید می‌کنند که در مجموع ۱۰۰ درصد است؛ اما از طریق فرزندان فقط به ۲۵ درصد نتیجه می‌رسیم و لذا آزمایش DNA نمی‌توانست در رابطه با این قضیه یقین‌آور باشد؛ و اظهارنظری که یکی از مسئولین بنیاد حفظ آثار ارائه داده، غیرمسئولانه و بدون اطلاع انجام گرفته است

[ ۱۳٩٠/٢/۱٠ ] [ ٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ گمنام ] [ نظرات () ]
نویسندگان وبلاگ:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :